Зірка з-поміж гібридів ЛГ31305
Історія «Лімагрейн» почалася з кукурудзи. Ще 1970 року компанія зареєструвала перший гібрид ЛГ 11, який набув широкої популярності в Європі. На той час до гібридів кукурудзи було дві основні вимоги: висока врожайність і холодостійкість. За цими критеріями ЛГ 11 став зіркою серед гібридів кукурудзи у своєму сегменті. І досі завдяки високій холодостійкості гібриди нашої компанії мають перевагу на ринку. Та селекція не стоїть на місці, а вимоги аграріїв до гібридів змінюються, і саме їх ставлять у пріоритет селекціонери «Лімагрейн» у своїй роботі. Відтак, коли з часом у сільгоспвиробників з’явилося дедалі більше запитів щодо посухостійкості кукурудзи, компанія зареєструвала гібрид Адевей, який перехопив лідерство на ринку гібридів із високою стабільністю й посухостійкістю. А нині новою зіркою з-поміж гібридів кукурудзи «Лімагрейн» стає ЛГ 31305 (ФАО 290). Його реєстрація відбулася перед повномасштабним вторгненням, проте через логістичні проблеми, пов’язані з війною, цей гібрид потрапив на український ринок не одразу, а 2023 року.
Як відомо, «Лімагрейн» має в Україні власну селекційну станцію, яка не припинила своєї роботи навіть під час повномасштабної війни. 2023 року ми заклали досліди та демо ЛГ 31305 в різних локаціях. Також невелику кількість насіння реалізували. І ось уже протягом двох років гібрид показує найкращі результати у своїй групі. Зокрема, 2024 року отримали такі результати в різних локаціях (у розрахунку на базову вологість): ПП «Агропродсервіс» (Тернопільська обл.) — 15 т/га, ТОВ СП «Агро» (Київська обл.) — 11 т/га, ФГ «Юхименко» (Полтавська обл.) — 8 т/га.
Нині для сільгоспвиробників важливо, щоб гібрид кукурудзи був високоврожайним, добре скидав вологу, щоб мав високу стійкість до хвороб, був пластичним, стабільним за різних технологій вирощування і за різних агрокліматичних умов.
Особливо зі змінами клімату зросла потреба в посухостійкості, адже, як показав цей рік, серйозна посуха може трапитися навіть у регіонах із традиційно достатнім вологозабезпеченням. Саме гібрид ЛГ 31305 за останні два роки продемонстрував відповідність усім загаданим вище критеріям. І якщо цього року простежити рівень його вологовіддачі було практично неможливо, адже через посуху й високі температури повітря майже всю кукурудзу в Україні збирали з базовою вологістю, то врожайність за посушливих умов він показав дуже високу. А за результатами наших досліджень 2023 року можу з упевненістю сказати, що за сприятливих агрокліматичних умов гібрид показує чудові результати як за інтенсивної, так і за середньоінтенсивної технології.
В Україні найпопулярніша група стиглості — в межах ФАО 280–330. Гібрид ЛГ 31305, як і Адевей, має ФАО 290. Ми класифікуємо його як універсальний, тобто він підходить для вирощування практично в усіх регіонах України, крім крайньої півночі. Він пройшов випробування за системою сертифікації HYDRANEO й отримав дуже високий індекс посухостійкості. Це означає, що гібрид найменше стресує в посушливих умовах і здатний забезпечити високу врожайність за сприятливих умов.
Зазвичай, обираючи гібрид кукурудзи, фермер шукає баланс між його стабільністю, врожайністю, посухостійкістю, вологовіддачею тощо, адже якщо раніше найбільші проблеми з вологозабезпеченням були на Півдні та Сході, то нині посухи дедалі частіше трапляються і в інших регіонах. Тож компанія «Лімагрейн» пропонує універсальне рішення — гібрид ЛГ 31305. Купуючи його, ви отримуєте свого роду страхування від різних негативних чинників упливу на врожай. Якщо рік буде посушливим — це буде гарантований урожай, якщо ж умови сприятливі — матимете високу врожайність і вологовіддачу. Тому цей гібрид однозначно виправдовує вкладені в насіння кошти.
Тож якщо брати до уваги саме економічну ефективність, то гібрид ЛГ 31305 підходить для тих господарств, які справді вміють рахувати гроші й цінують упевненість у майбутньому результаті.
***
Нині в лінійці «Лімагрейн» є також ранні гібриди з високою холодостійкістю Уеслі (ФАО 230) і ЛГ 31272 (ФАО 270). А в сезоні-2024/25 компанія пропонує ринку такі новинки у ранній групі, як ЛГ-31240 (ФАО 220) і Міднайт (ФАО 240).
Василь Гидзира, головний агроном ФГ «Євроінвест» (Хмельницька обл.)
Цього року ми засіяли гібридом кукурудзи ЛГ 31305 від компанії «Лімагрейн» два гектари, щоб подивитися, як він себе проявить у наших умовах. Поряд на тому самому полі було висіяно ще три гібриди іноземної селекції, і саме ЛГ 31305 за аналогічного живлення дав найкращий результат. Зібрали його з вологістю 18% і врожайністю 15,6 т/га.
Сіяли ЛГ 31305 ми 5–6 травня. Працюємо за інтенсивною технологією. Одночасно із сівбою в рядок внесли 100 кг/га карбаміду у фізичній вазі і 60 кг/га поліфоски. Вологи в ґрунті на час сівби було достатньо, тож отримали добрі дружні сходи. Далі підживлювали комплексним мікродобривом з умістом цинку й бору у фазу 8 листків у розрахунку 3 л/га.
Улітку, якраз у період цвітіння кукурудзи, в нашому регіоні була тривала посуха, що супроводжувалася високими температурами повітря. Та попри це, качан отримали виповнений, урожайність — найвищу з усіх наших гібридів, а якість зерна — відмінну. Ми експортуємо кукурудзу як промислову, тож якість зерна для нас дуже важлива.
На посівах гібрида ЛГ 31305 ми взагалі не застосовували ані фунгіцидів, ані інсектицидів. Проявів хвороб і шкідників не фіксували, що свідчить про високу стійкість гібрида до них. Обробляли посіви тільки від бур’янів. Тож гібридом ЛГ 31305 я дуже задоволений і планую наступного року збільшити площі під ним і повноцінно ввести в товарні посіви.
Олександр Гмиря, головний агроном ПП «Крупське» (Черкаська обл.)
Гібрид ЛГ 31305 за норми висіву 63–65 тис. насінин на гектар ми зібрали цього року за врожайності 8 т/га у базовій вологості. Відповідно, робимо висновок, що цей гібрид придатний для сівби як у вологих умовах, так і в посушливих. Підтвердженням цього є результат минулого року, коли ЛГ 31305 ми зібрали з урожайністю 11,6 т/га в перерахунку на базову вологість. Тому рекомендую висівати цей гібрид за різних умов зволоження.
Олег Рогальчук, головний агроном ПрАТ «Кремінь» (Чернігівська обл.)
Цього року вперше сіяли гібрид ЛГ 31305 на площі 130 га. Збирали його на початку листопада з вологістю 17% за врожайності 12,2 т/га. Цього року в нас були складні погодні умови, адже опади в період вегетації кукурудзи якщо й випадали, то локально і в невеликій кількості. Дощу продуктивного в нас практично не було із самої весни й до осені. Найбільше за один раз локально випадало до 10 мм. Якраз там, де ми посіяли ЛГ 31305, ситуація з вологою була трішки кращою, зокрема, в період цвітіння, тож за таких умов цей гібрид дав найкращу врожайність серед усіх наших гібридів за однакового підживлення.
Зокрема, одночасно із сівбою вносили NPK 10–26–26 і КАС по 120 кг/га. Якість зерна отримали на дуже високому рівні, качан виповнений. Звісно, якби вологи було більше, то і врожайність була б іще вищою. Фунгіциди та інсектициди вносити потреби не було, проводили лише гербіцидний захист. Загалом результатом дуже задоволений, тож насіння цього гібрида вже замовив на наступний рік і планую збільшити площі його посівів.