Новини

  • fb
  • youtube

Природа диктує умови: холодостійкі гібриди на часі

Останніми роками в Україні спостерігаються значні зміни клімату. Регіони, які раніше були більш посушливими, поповнюються опадами, вологіші ж області, навпаки, висушуються. Крім того, температурний режим у кожному регіоні різний. Хоча дехто каже, що клімат став більш теплішим, однак фахівці зазначають, що навпаки, більш прохолоднішим чи, принаймні, кліматичний режим відчутно змінився. Це стає помітним під час посівної кампанії. Початок весни занадто холодний, тому строки сівби культур зміщуються.

Відомо, що кукурудза — це теплолюбива культура, яка потребує наростання температур та достатньо вологи. Тоді цариця полів добре розвиватиметься і порадує фермерів урожаями. Важливу роль відіграють гібриди, наділені різноманітним потенціалом, стійкі до шкідливих факторів, адаптовані, зокрема, і до примх погоди. Компанія «Лімагрейн Україна» спеціалізується на таких продуктах. Пропонує лінійку гібридів, зокрема кукурудзи, на різний смак. Чимало в портфоліо компанії насіння холодостійких гібридів, яке сьогодні особливо актуальне.

Володимир Кузьмич, продукт-менеджер, компанія «Лімагрейн Україна»

  • Генетика закладена в гібридах від компанії «Лімагрейн» відрізняється від всіх решти гібридів тим, що в наших продуктах зосереджено найбільше потенціалу, ліній, різних генетичних комбінацій направлених на холодостійкість, в першу чергу. Першим гібридом, який став популярним серед агровиробників, був LG11. Він дуже цікавий з точки зору високої холодостійкості, в той же час має високу врожайність, стійкість проти хвороб. Такий потенціал компанія продовжувала підтримувати та на основі цього гібриду створювала нові комбінації. Сьогодні на ринку є один із таких гібридів-наступників — це Адевей. Він з’явився доволі давно, цей продукт знають усі і багато хто використовує, гібрид має лише позитивні відгуки серед фермерів. Адевей наділений чудовою холодостійкістю, неодноразово це підтверджувалося, а також цей гібрид стійкий до посухи з високою стабільністю.

Якщо говорити саме про холодостійкість, то багато хто думає, що можна сіяти гібрид, коли дуже холодно, але це хибна думка. Вся кукурудза потребує тепла, щоб повноцінно розвиватися. Хочу спростувати думку, що чим раніше ви висієте гібрид, то отримаєте найбільший результат щодо врожайності. Так, він швидше достигне, почне одним із перших знижувати збиральну вологість, але варто враховувати погодні умови. Не можна передбачити, оптимальними вони будуть чи ні. Для холодостійких гібридів важливе наростання температур, якщо сівба проводиться за температури, наприклад, 8 °С, то розвиток культури надалі має відбуватися за підвищених температур. Якщо ж температурні показники залишаться на тому ж рівні, коли проводилася сівба гібриду або будуть знижуватися, то це не дуже сприятливі умови для кукурудзи. 10 °С — це оптимальна температура для проростання насіння кукурудзи.

Якщо порівнювати гібрид Адевей з іншими продуктами компанії «Лімагрейн» або гібридами компаній-конкурентів, то дійсно, він підтверджує свою толерантність до таких похолодань, але все ж таки для холодостійких гібридів важливе саме наростання температури після посіву.

В нашій практиці є приклади, коли кукурудза вже отрималасходи, невдовзі випав сніг і на поверхні ґрунту відмер перший листочок, але культура пізніше відновила вегетацію і нормально дозріла. Але все ж фермерам я не раджу експериментувати, бо для кукурудзи важливе тепло. Тому враховуйте кліматичні умови в період посівної.

Якщо господарство прагне почати раніше жнива і знизити вологість кукурудзи на момент збирання  то варто звернути увагу на гібриди ранньої групи: Жаклін, ЛГ30215, ЛГ31261, ЛГ30273. Це продукти ранньої групи стиглості, які мають відмінну холодостійкість, в той же час вони дійсно раніше починають знижувати вологість зерна.

У 2021 році ми проводили дослід із ранніми термінами сівби гібрида ЛГ 31330 (ФАО 320) і в результаті побачили, що гібрид добре переніс похолодання в порівняно із іншими, раніше почав знижувати вологість, тому можна було раніше починати збиральну кампанію. Якщо група стиглості гібридів більша, ніж 300, то ЛГ 31330 вважатиметься ТОП-гібридом за цим показником. Баланс між збиральною вологістю та раннім висівом є дуже доброю характеристикою гібрида.

Якими є оптимальні строки сівби холодостійких гібридів?

  • Це питання завжди актуальне. Не можна сказати напевно, сійте, наприклад, з 15 квітня. Щороку починається посівна кампанія в різний період і багато залежить від регіону. Цього року в перших числах березня, швидше за все, деякі аграрії почнуть сіяти ранні зернові культури. Що потрібно брати за основу? Зрозуміло, що — це температурний режим (один із основних показників).

Гібриди від «Лімагрейн», які ми рекомендуємо і знаємо, що вони можуть дуже добре себе проявити, мають висіватися все одно за температури 7,5-8 °С на глибині загортання насіння, при цьому, обов’язковою умовою є подальше наростання температури. Якщо не буде наростання температури, то рослина загальмує свій розвиток і ми отримаємо вже пізніше інтенсивний розвиток рослин. Із дослідів, коли ми починали сіяти холодостійкі гібриди, то перша декада квітня (на Черкащині у 2021 році) — це був якраз оптимальний період для раннього посіву. Але варто пам’ятати, окрім цього ґрунт має бути фізично готовим до сівби.

Холодостійкі гібриди кукурудзи від компанії «Лімагрейн» можна висівати у більшості регіонів України

  • У Рівненській, Житомирській областях, на півночі Київщини краще використовувати гібриди ЛГ 30215, Жаклін, ЛГ31261, ЛГ 30273. Жаклін також найбільше цікавий для Лівобережної України, південної частини України, Київської, Сумської областей. У західних регіонах України ми рекомендуємо сіяти гібриди ЛГ30215, ЛГ31261, ЛГ30273 в окремих зонах Заходу можна використовувати ЛГ31305, ЛГ31272, Жаклін, Адевей (варто враховувати умови районів). На Півдні України краще себе проявлять Жаклін, Адевей, ЛГ31284, ЛГ31272, ЛГ31330, ЛГ31388.

Чому холодостійкі гібриди сьогодні актуальні?

  • Якщо поглянути на ситуацію за останні декілька років, то можна помітити, що змінилися кліматичні умови, стало більш прохолодніше. Крім того останніми роками господарства зіткнулися з такою проблемою як висока збиральна вологість зерна, це пов’язано із тим що, вони сіють більш пізні гібриди, яким необхідно більше тепла і вони мають довший вегетаційний період. Частина фермерів сіють такі гібриди в більш ранні терміни, але оскільки гібриди мають слабу толерантність до похолодань і, коли приходить час збиральної кампанії, то збиральна вологість надто висока. З цим ми стикалися у 2021–2022 роках і приблизно 7–8 років тому також спостерігали таку проблему у північних областях. Господарства висіяли гібриди з ФАО більше, ніж 300 і на кінець жовтня вологість була приблизно 30 % (оптимальна — біля 22 %). Згадуючи наші дослідження, ранній гібрид Жаклін (ФАО 240), навіть за пізнього терміну сівби, був найсухіший в порівнянні із конкурентом зубоподібного типу. Тому ми повертаємося до того, з чого колись починали, — в господарстві має бути певний розподіл гібридів саме щодо сівби кукурудзи, гібриди мають бути різних груп стиглості.

Холодостійкість впливає на врожайність

  • Якщо посівна відбувається в більш оптимальні строки, то гібрид, якому потрібні сприятливі, теплі погодні умови, покаже найкращий результат. Але тут є питання, якщо в сприятливих умовах певний гібрид дає 10 т/га, а за похолодання — 7 т/га, а холодостійкий продукт дає 9,7 т/га, то чи варто обирати продукт, який дасть трішки менший результат , але буде гарантія того, що за несприятливих умов він все ж проявить свій потенціал суттєво краще? Я вважаю, що це того варте. Якщо говорити за потенціал урожайності в ідеальних умовах вирощування, то гібриди середньо стиглої і середньо пізньої групи — це кращий вибір але, це залежить від зони вирощування і технології, та все ж таки середньо рання група аж ніяк не поступається середньостиглій, а в багатьох випадках є і кращим вибором. Тому, наприклад Жаклін (ФАО240), за врожайністю, порівняно з гібридами-конкурентами, буде кращий. Він має високу холодостійкість, посухостійкість і високу врожайність. Гібрид Адевей з ФАО 290, компанії-виробники визначають як стандарт і з ними порівнюють інші продукти. Це потужний гібрид, який може створити конкуренцію більшості продуктам.

Ринок насіння змінився

  • Господарства переходять на гібриди більш ранньої групи стиглості, при цьому фермери не змінили підходів до вирощування кукурудзи. Жнива змістилися, тому фермери використовують більш ранні, холодостійкі гібриди. Найбільшою популярністю серед аграріїв користуються наші гібриди ЛГ30215, Жаклін, ЛГ30273, ЛГ31272, Адевей, ЛГ30215, ЛГ31284.

Новинки від «Лімагрейн»

  • Сьогодні компанія Лімагрейн не стоїть на місці і ми виходимо на ринок з новими продуктами. Нещодавно зареєстрували новий високоврожайний продукт з швидкою вологовіддачею ЛГ 31305 (ФАО 290). Це потужний зубоподібний гібрид, який буде кращим за інші продукти з ФАО 290-300. А за потенціалом врожайності, я впевнений на 1000 %, що ЛГ 31305 створить конкуренцію. Цей продукт вартує уваги фермерів.

Не більше 2–3 років на ринку насіння є й інші продукти від компанії «Лімагрейн», які вважаються новинками і вже встигли полюбитися аграріям — це ЛГ31272, ЛГ31332  (у 2022 році був зареєстрований, але через війну ми не змогли його доставити в Україну). В більш ранній групі стиглості у нас є новинка — ЛГ31261. Гібрид має прекрасну холодостійкість, це прототип гібрида, який у нас колись був (ЛГ 3258), але він більш продуктивніший, має високу стійкість до фузаріозів. У пізній групі стиглості, ФАО 370, зайшов у реєстр ЛГ 31390. Проте цей гібрид більше придатний для оптимальних умов вирощування у південних, центральних регіонах України.

Аграріям на замітку

  • Я хочу донести до господарств, щоб вони розподіляли свої ризики, навчилися використовувати різні групи стиглості,  а не лише середньостиглі. Буває, коли спілкуєшся з фермерами, то майже всі сіють +/- одну групу ФАО. Тобто, немає інших варіантів, а потім кажуть: «Ой, гібриди мене підвели».

Для раннього висіву можна використати Жаклін, Адевей або ЛГ31272, потім можна додати ЛГ30315, ЛГ31305 і далі, залежно від зони вирощування, потрібно перерозподілити гібриди. Таким чином, як би клімат не змінювався, господарство буде мати більш-менш стабільні врожаї. Якщо один із гібридів потрапить в несприятливі умови, то з іншим гібридом обов’язково отримає бажане.

Крім того, дуже важливо відслідковувати запас продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту, слідкувати за густотами посівів. Були випадки у 2020 році, коли господарства, які сіяли  кукурудзу з високою густотою, втратили дуже багато, а ті, хто вчасно зорієнтувався і зменшили густоту, отримали пристойний результат. Так, той урожай був дещо нижчий, але він був, і перекрив на 100 % витрати та ще й прибутки збільшив.