Новини

 • fb
 • youtube

Силосні гібриди від Лімагрейн - це не лише прибуток, а й турбота про здоров'я тварини

У тих господарствах, де професійно займаються молочним скотарством, велику увагу приділяють заготівлі кормів. Адже це один із ключових факторів, що впливає на надої молока та здоров’я корів. Тому важливими є як якість кормів, так і сам раціон харчування, який повинен бути збалансований відповідно до потреб худоби. Неодмінна складова – кукурудзяний силос, яким тварини харчуються упродовж цілого року. Для того, щоб корови смакували соковитим, а головне – поживним кормом і отримували від нього максимальну користь, слід враховувати цілий ряд чинників під час заготівлі. А почати варто з… вибору гібрида. За якими критеріями його обрати, як, власне, кукурудза перетворюється на молоко та в чому полягає успіх виробництва якісного силосу – про це та багато іншого з інтервю з менеджером із розвитку проекту силосної кукурудзи  LGAN®  Євгеном Кришталем під час ХІІ міжнародного молочного конгресу, який нещодавно проходив у Києві.

Відразу зазначимо, що сьогодні на ринку представлено доволі широке різноманіття гібридів кукурудзи, які пропонують використовувати для виробництва силосу. Але хибною є думка, коли гібрид вважають силосним тільки через те, що дає великий вихід зеленої маси на гектар, хоча при цьому він не завжди збалансований за вмістом поживних речовин та не забезпечує високу ефективність травлення у тварин. В успішних господарствах знають, що для виробництва якісного силосу слід застосовувати спеціальні силосні гібриди, які відселекціоновані за зовсім іншими ознаками, ніж зернові.

 • Насправді ж важливими характеристиками  силосного гібрида є потенціал вмісту сухої речовини та висока перетравність коровами клітковини, що притаманно для спеціалізованих силосних гібридів LG Animal Nutrition®, – говорить Євген Кришталь. – Це дає можливість забезпечити краще засвоєння корму тваринами, а також збільшити молочну продуктивність, покращити якість молока, зокрема підвищити його жирність і подбати про здоров’я тварин.
 • Відповідно, ці переваги значно збільшують фінансовий прибуток від виробництва молока?
 • Якщо говорити в цілому, то так, але при правильному підході до виробництва. Хоча я завжди наголошую, що є дві сторони медалі. Використання силосних гібридів LG Animal Nutrition® дозволяє суттєво економити. Можу навести приклади деяких господарств, які, перейшовши на ці гібриди, при виробництві комбікорму почали додавати кукурудзи на півкілограма менше в день унаслідок високого виходу енергії, яку забезпечує гібрид. Згідно з проведеними розрахунками, це мінус 2 гривні витрат у день, а при утриманні  500 голів дійного стада економія становить 2 тис. грн у день. Це одна сторона медалі. Інша – споживання сухої речовини. Якщо корова може з’їсти в середньому 20 – 22 кг сухої речовини, то питання в тому, яким же буде коефіцієнт конверсії корму. Тут важливо, щоб максимум корисних речовин затрималися в організмі тварини й перетворилися на молоко. Гібриди LG Animal Nutrition® сприяють кращому споживанню силосу худобою за рахунок високої ефективності перетравлення і, як наслідок,  підвищують надої. Наступний момент – чим більше корова споживає клітковини, тим буде вищою жирність молока, а отже, й доплата в господарство може сягати до 1 грн за кожен кілограм. Підсумовуючи вищесказане, можна стверджувати, що вибір силосного гібрида є одним із важливих аспектів при виробництві високоякісного силосу, а тому є вагомою інвестицією за умови чіткого дотримання технології. Хоча разом із цим можна сіяти найкращі, найелітніші гібриди, але при цьому звести все нанівець.
 • Що ми маємо на увазі?
 • Варіант підходу купити гібрид, бо всі його хвалять – не зовсім правильний. Перш ніж придбати посівний матеріал, треба мати чітке розуміння, чого ми хочемо досягти в кінцевому результаті. Трапляється, що господарство просто не готове сіяти гібриди LG Animal Nutrition®, і я відверто про це говорю. Наприклад, є господарства в Харківській, Донецькій областях, де зібрати урожай кукурудзи навіть 300 ц/га – це дуже велика проблема. Показник врожайності минулого року там склав 160 ц/га при поголів’ї понад 800 корів. Потреба силосу в рік становить близько 18 тис. Ось і порахуйте, скільки їм потрібно закласти кукурудзи для того, щоб повністю закрити потребу в силосі при такій врожайності! Словом, у кожного господарства свій лімітуючий фактор – це можуть бути погодно-кліматичні умови, родючість ґрунту, фінансова спроможність підприємства врешті-решт! Тому, якщо в сусіда той чи інший гібрид дав високу врожайність, це не означає, що на Вашій ділянці буде так само через те, що навіть в одному районі можуть простежуватися різні ситуації й часом доцільно навіть сорти та гібриди вітчизняної селекції. Тож хочу наголосити: перш за все треба визначитися, що прагнете мати в результаті, враховуючи всі нюанси, і вже потім приймати оптимальне рішення щодо вибору гібрида. А коли Ви вже вирішили перейти на технологію вирощування високоякісного силосу із застосуванням гібридів LG Animal Nutrition®, то варто беззаперечно дотримуватися порад фахівців компанії «Лімагрейн». Вони мають чітке розуміння, в які терміни краще здійснити посів, скільки добрив внести, враховуючи особливості конкретного регіону тощо і результат не забариться.
 • Євгене, у чому ж полягає успіх виробництва якісного силосу? Вірогідно, існує цілий алгоритм дій?
 • Зважаючи на те, що ключовим питанням є суха речовина, то першочергово необхідно зробити карту полів, що дасть можливість визначити оптимальний термін збирання кукурудзи по конкретному полю. Збирання необхідно проводити тоді, коли вміст сухої речовини в рослині знаходиться на рівні 28 – 35%, що сприятиме найкращій перетравності силосу тваринами. Слід стежити за правильністю подрібнення та трамбуванням зеленої маси в траншеї. Від того, наскільки якісно воно проведено, залежить збереження цінних властивостей силосної маси.

«Джоді дає два врожаї: один у полі, а другий – у танкері молока»

Інновації в селекції гібридів «Лімагрейн» для силосу відповідають потребам виробників м’ясо-молочної продукції, тому й зрозуміло, що компанія займає лідируючі позиції щодо їхнього продажу. Нині у портфоліо «Лімагрейн» присутні три спеціалізовані силосні гібриди LG Animal Nutrition®: ЛГ 3285 (ФАО 270), ЛГ 30308 (ФАО 310), Джоді (ФАО 380).

Агропідприємства, які обирають своїм партнером компанію «Лімагрейн Україна», постійно демонструють високі економічні показники. Так, упродовж кількох років у ПП «Ланна-Агро» (Карлівський район) незмінним у якості гібрида силосного напрямку є Джоді, під який відводять 500 га. В господарстві утримується понад 2 тис. голів великої рогатої худоби, з яких майже тисяча дійних корів. Молоко, яке реалізує підприємство, найвищої якості зі збереженням корисних властивостей. Хороших надоїв удається досягати за рахунок правильної роботи генетиків, ветеринарів, зоотехніків і, безумовно, в результаті належним чином збалансованого раціону харчування тварин, переконують у господарстві.

 • Джоді – це той гібрид, який дає два врожаї: один у полі, а другий – у танкері молока, – говорить заступник директора ПП «Ланна Агро» Віталій Таран. – Він стабільно демонструє хороші показники врожайності навіть при посушливих умовах і є відмінним при виробництві силосу. Адже забезпечує не тільки об’ємну зелену масу, а й корм із високим вмістом сухої речовини. Якщо інші гібриди дають тільки тонни з гектару, то Джоді ще й енергію, необхідну для корів, що, відповідно, впливає на надої та якість молока. Посів зазвичай проводимо в три етапи, бо площа, відведена під силосну кукурудзу, велика, тому нам треба встигнути її зібрати в одній стиглості. Хоча гібриди LG Animal Nutrition® недешеві, але вони відпрацьовують сповна, тому вважаю це вигідною інвестицією. Важливо, що фахівці компанії «Лімагрейн» забезпечують належний агрономічний супровід – представник по Полтавському регіону Андрій Дашевський завжди зверне увагу на всі тонкощі при вирощуванні. Приємно мати справу з висококваліфікованими фахівцями.

«Силос починається з гібрида»

Полюбляють Джоді і в агрофірмі Імені Довженка агропромхолдингу «АСТАРТА-КИЇВ» (Шишацький район). У господарстві утримується понад 12 тис. голів ВРХ, із яких 5900 дійного стада. Щоденно в агрофірмі отримують 130 тонн високоякісного молока!

 • 40% в раціоні харчування наших корів займає силос, – розповідає агроном із кормовиробництва агрофірми імені Довженка Петро Жамура. – Тому спрямовуємо всі свої зусилля на його якість, бо ж недарма в народі говорять, що молоко в корови на язиці. Зважаючи на те, що силос починається з гібрида, то відмінним для виробництва даного корму є Джоді. Ним засіваємо значні площі. Цього року плануємо відвести понад 600 га виключно під Джоді.
 • Чим саме він так Вам до вподоби?
 • По-перше, своєю пластичністю. Даний гібрид прекрасно себе почуває за будь-яких погодних умов, стабільно демонструючи високу врожайність. І це при тому, що попередником є цукровий буряк, що не надто добре для кукурудзи. Безумовно, при вирощуванні враховуємо систему обробітку ґрунту, терміни посіву. В нас передбачений зелений конвеєр, відтак підбираємо гібриди з різним ФАО для того, щоб період збирання кукурудзи на силос розтягти. Джоді сіємо в середні строки.

«Силос повинен пахнути … квашеними яблуками"

Так стверджує головний агроном агрофірми «Соняшник» (Глобинський район) Володимир Купцов і додає:

 • Це одна з характерних ознак якісного силосу, а ще  забарвлення – він повинен бути рівномірного темно-зеленого або зеленувато-жовтого кольору. В нашому господарстві даний вид корму є одним із основних компонентів раціону харчування корів – утримуємо 230 дійного стада. Крім того, до раціону входять жом, комбікорм, макуха у відповідних пропорціях – все це в комплексі сприяє високим надоям молока.
 • Щоб силос отримати високоякісним, треба з усією відповідальністю підходити до кожного етапу виробництва, чи не так?

 • Звісно! А починати слід із гібрида. Скажу відверто: раніше ми сіяли доволі різноманітні гібриди, але результати проведених досліджень готового силосу на поживні речовини нас не задовольняли. Чого не скажеш про Джоді, який висіваємо третій рік поспіль. Дослідження силосу, отриманого з даного гібрида, свідчать про найвищий відсоток сухої речовини, порівнюючи з попередніми. Завдяки високим поживним властивостям його і худоба краще споживає, а відповідно й надої вищі. До речі, сьогодні нам удається отримувати 6 тис. л молока на корову – це в рази вищий показник, ніж був раніше. Крім того, підвищилася й жирність молока, а отже, зростає й рентабельність господарства.
 • Чи готові до весняно-польових робіт?
 • Так, як тільки погода сприятиме – відразу в поле! Все необхідне для початку посівної в нас є, наш улюблений гібрид закупили. До слова, кукурудзи цього року плануємо сіяти на 700 га, із них 100 га відводимо під силосну, винятково Джоді. Сіяти будемо силосну кукурудзу в першу чергу, а це приблизно в першій декаді квітня, щоб десь усередині серпня розпочати її збирати. Щодо обробітку ґрунту – в нас передбачена оранка, вносимо безводний аміак, також застосовуємо всю систему захисту: гербіциди, фунгіциди, інсектициди, добрива, тобто все в комплексі.

«Сподіваємося, із гібридами LG Animal Nutrition® молочне виробництво стане ще більш прибутковим»

СТОВ «Воскобійники» (Шишацький район) серед числа тих, де постійно запроваджуються інноваційні рішення та найпередовіші європейські технології. До структури агропідприємства входить тваринницька галузь молочного напрямку, яка налічує 6600 голів ВРХ, із них дійних корів близько 2200. У господарстві функціонує унікальний за своєю комплектацією доїльний комплекс. Надсучасне обладнання, яке там встановлене, дає можливість доїти одночасно 60 корів тричі на день. Зважаючи на те, що високі надої й здоров’я тварин залежить зокрема й від їхнього емоційного стану, утримання молочних годувальниць – безприв’язне.

Разом із тим стабільність удоїв великої мірою залежить від того на скільки правильно буде збалансований раціон харчування, переконують у господарстві. Відтак, тут є власний комбікормовий завод, унікальність якого в тому, що макрокомпоненти зернової групи, яких може бути до 10 найменувань, перш ніж потрапити у дробарку, ретельно й рівномірно перемішуються. Тож на дробарку надходить однорідна суміш із відповідним відсотковим співвідношенням усіх складових, після чого додаються мікроелементи вітамінної групи. А на виході – високоякісний комбікорм, який відвантажується в автомобілі й розвозиться по фермах. У господарстві відмічають суттєве підвищення надоїв із початком використання комбікормів власного виробництва.

Безумовно, що особливе місце в раціоні харчування тварин відводиться й силосу, від якості якого значною мірою залежить рентабельність підприємства.

Цього року було прийнято рішення ввести в посіви гібриди LG Animal Nutrition® – Джоді та ЛГ 30308, – зазначає головний агроном СТОВ «Воскобійники» (Шишацький район) Сергій Воскобійник. – Перш ніж сіяти, ми вивчили агрономічні характеристики, випробували на дослідних ділянках, де вони показали хороший результат. Із 1000 га під лімагрейнівські гібриди відводимо 300 га.

Джоді + ЛГ30308 = ідеальне поєднання

 • Обидва гібриди розкішні за своїми агрономічними характеристиками й прекрасно підходять для вирощування в умовах Полтавщини. Поєднання Джоді і ЛГ 30308 є ідеальним варіантом при вирощуванні силосної кукурудзи, – говорить менеджер із розвитку проекту силосної кукурудзи  LGAN® компанії «Лімагрейн» Євген Кришталь. –  Це дасть змогу розвести в часі заготівлю кормів і диверсифікувати ризики щодо посухи. Тому раджу агровиробникам, які є шанувальниками винятково Джоді, паралельно додавати до своїх посівів ЛГ 30308. Особливо це актуально в умовах зміни кліматичних зон, коли виростити кукурудзу стає все важче й важче.

Переконує на доцільності висіву кількох гібридів і старший менеджер із регіонального розвитку Полтавської області сектору Центрально-Східного регіону комерційного департаменту ТОВ «Лімагрейн Україна» Андрій Дашевський:

 • Кількість гібридів при посіві залежить від того, скільки агроформуванню необхідно закласти силосної маси. Якщо все встигають зробити у технологічні строки, то це не питання. Для потужних тваринницьких господарств усе ж таки доцільно сіяти на силос два – три гібриди з різними ФАО. Це знизить ризики несвоєчасного збирання кукурудзи та закладки неякісного силосу.

 

За матеріалами редакції газети "Село Полтавське"